У Польщі після реформи вимикають світло всемеро рідше, ніж в Україні — польський експерт
Європейський рецепт дуже простий — створити прозорі та конкурентні ринкові механізми

Європейський рецепт дуже простий — створити прозорі та конкурентні ринкові механізми
В Україні стартувала чергова реформа — цього разу ринку електроенергії. Уже за кілька років отримувати «світло» українці стануть по-новому. Чого варто чекати і як подібні реформи проходили в країнах Європи? Про це в інтерв’ю «Сегодня» розповів консультант із питань енергетики з 11-річним досвідом, екс-керівник одного з енергопідприємств Польщі Мачей Гаєвський.
— Уряд почав реформу енергетики України. Обіцяють, що скоро вона буде відповідати європейським стандартам. А що таке енергетика по-європейськи?
— Насамперед, енергетика доступна. Середньостатистична людина в Європі стикається з відсутністю електроенергії всього 2 години на рік, а подекуди перерви в енергопостачанні не виникають уже багато років. Світло не мерехтить, не псуються електроприлади. Людина може порівняно швидко та легко приєднати до мережі новий споруджуваний будинок.
У Європі енергетичні компанії надають такий самий рівень сервісу, як в інших сферах масового обслуговування, наприклад: у сфері банківських послуг або мобільного зв’язку. Головне — простота й комфорт для клієнта, створення можливостей для обслуговування інтернетом і телефоном.
— Тобто, немає черг у відділеннях енергокомпаній і складних бланків, які треба заповнювати щомісяця?
— У країнах Європи люди здебільшого вже забули про енергокомпанії в традиційному розумінні. Уже немає центрів обслуговування в промислових зонах, які працюють тільки в робочі дні та в години, коли всі на роботі або на навчанні. Обслуговування перенесене в більш приязні сфери, як-от: у торгові центри, мобільні застосунки або особисті кабінети на сайтах компаній.
— У чому секрет? Чому в Європі енергокомпанії працюють так, у нас переважно — як і 20 років тому?
— Секрет у стимулах, у мотивації. У традиційній системі тарифоутворення та субсидування енергетики, яка дісталася Україні від Радянського Союзу, енергопідприємствам не вигідно інвестувати в мережі, турбуватися про якість обслуговування, бути інноваційними або мати хоч якісь ризики. Енергетика стала закостенілою, недоінвестованою, сконцентрованою тільки на себе і свої потреби.
Європейський рецепт розв’язання цієї проблеми дуже простий — створити прозорі та конкурентні ринкові механізми всюди, де це економічно обґрунтовано, тобто у виробництві та продажу електроенергії. А у сфері мережевої інфраструктури, яка є природною монополією — впровадити такі механізми регулювання, які будуть стимулювати енергопідприємства до модернізації.
— В Україні після реформи теж буде не одне обленерго в кожному регіоні, а кілька?
— Забудьмо про обленерго. Як і у всій Європі, обленерго будуть розділені на дві частини — оператора мереж, що транспортує енергію, і постачальника електроенергії, якому треба буде боротися за кожного клієнта на конкурентному ринку. Кожен клієнт буде мати право вільного вибору того постачальника, який буде продавати йому електроенергію.
— А який стан електромереж? Вони в нас ще з часів Радянського Союзу. У приватному секторі та в селах вимкнення світла — не рідкість. Можна сподіватися, що ситуація зміниться?
— Є такий спеціальний показник в енергетиці — середній час вимкнення електроенергії для одного споживача за рік. У Польщі він становить 250 хвилин, це не багато. В Україні, як мінімум, усемеро вищий.
Вимкнення можна знизити через підвищення ефективності роботи енергетиків, насамперед завдяки так званим плановим роботам. Але варто пам’ятати, що не все дається так легко й досягнення європейського рівня не здійсниться без великих інвестицій.
— Перепади напруги в мережі в Польщі бувають? Коли згоряють холодильники, телевізори…
Дуже рідко. Однак навіть якщо згорів холодильник або інша техніка, то оператор мереж несе за це відповідальність і компенсує збиток. Енергокомпанія зацікавлена в тому, щоб клієнт не відчував незручностей із її вини.
— Як ви вважаєте, хто винен, що у в Україні дроти в незадовільному стані? Обленерго погано працюють?
— Ніщо не відбувається без причини. Яка система, такі й результати.
Зараз обленерго в Україні фактично позбавлені можливості вкладати гроші в реконструкцію й будівництво нових мереж. Держава встановлює для них тарифи на передавання електроенергії, які покривають лише поточні витрати. Тому час іде, і стан мереж стає гіршим. У нас ситуація інша — тарифоутворення стимулює компанії-власники мереж інвестувати в їхній розвиток.
— Мова про так званий RAB-тариф? Зараз у нас багато про це говорять, причому неоднозначно.
— Так, це питання у вас дуже політизоване. Хоча RAB-регулювання працює в багатьох країнах світу й довело свою ефективність. Так, це дає змогу компанії збільшити прибуток, але саме завдяки йому компанія замінює дроти, обладнання. Реінвестування прибутку — це єдина можливість для компаній модернізувати свої потужності в умовах, коли отримати кредит майже нереально.
Певна річ, механізм RAB-тарифів вимагає від енергокомпаній підвищення ефективності роботи і зниження витрат — тоді можна уникнути помітного зростання цін для кінцевого споживача.
— В Європі на багатьох будинках можна побачити сонячні панелі або навіть вітряки поруч із двором. Реформа буде сприяти тому, щоб в Україні альтернативна енергетика теж так розвивалася?
Безумовно. Одне з нововведень реформи — це те, що кожна людина може не тільки купувати електроенергію, а і продавати її. Якщо ви встановили сонячну панель на даху, а вона виробляє більше електроенергії, ніж потрібно — ви можете продати її сусідові.
— Тобто, ще й заробити?
— А чому ні? Сенс ринку якраз у тому й полягає, щоб той, у кого є товар, зміг продати його, а кому потрібен — купити його.
— З досвіду Польщі, скільки потрібно часу, щоб усе це стало реальністю в Україні?
— Український уряд планує провести реформу за 2 роки. Це дуже амбітний термін. У Польщі та в Європі реформа проходила набагато довше. Добре те, що в Україні можна використовувати весь багаж досвіду багатьох країн, і не повторити наших помилок. Можете мені вірити, що сьогоднішня ситуація в секторі енергетики України дуже схожа на ту, що була в Польщі 10—15 років тому. Але що раніше ви здійсните реформу, то краще. І для держави, і для людей. Тільки потрібно пам’ятати, що ми міняємо всю систему, реальні дії цих змін не буде видно на самому початку. Це величезний іспит для всієї економіки.
— Ми звикли до того, що будь-які зміни у сфері електроенергії або газу призводять до зростання цін. Після реформи теж чекати підвищення тарифів?
— Зростання тарифів на електроенергію в Україні для населення буде в будь-якому разі. Тому що зараз ви платите за неї набагато менше, ніж вона реально коштує. Тарифи штучно стримувалися політиками. Це шлях у нікуди, тому що зараз енергокомпанії виробляють і продають електроенергію на обладнанні, якому по 40—50 років. Його можливості вже закінчуються. Якщо нічого не робити ще 5—10 років — наслідки можуть бути катастрофічними.
Реформа ж дасть змогу людям платити за електроенергію рівно стільки, скільки вона реально коштує — завдяки конкуренції та підвищенню ефективності роботи енергокомпаній. Жодної копійки більше. І водночас нарешті мати якісні, надійні послуги, і не псувати щоразу нерви, маючи справу з енергокомпанією.
— Але ж у Польщі зарплати й пенсії набагато вищі, люди мають змогу платити об’єктивну ціну. В Україні — інша ситуація.
— Такий самий аргумент весь час використовувався в Польщі — адже в західній Європі навіть сьогодні люди заробляють набагато більше, ніж у нас. Хотілося б також нагадати, що ще на початку 90-х рівень зарплати та достаток людей у Польщі були нижчими, ніж в Україні.
Ви мусите зрозуміти одне — нічого не буде безплатно. Електроенергія — це продукт першої потреби, від якого залежить наша цивілізація. І як я вже говорив, не вийде й надалі платити за електроенергію менше, ніж вона по суті коштує. Важливо тільки, щоб максимально розумно та прозоро використовувати гроші споживачів — реформа створює для цього міцне підґрунтя.
— Чи правда, що в Європі культ енергоощадження?
— Ця ширша модна тенденція, пов’язана з модою на все екологічне, люди стають дедалі свідомішими в цій сфері. Але чесно кажучи, крім моди, є один найважливіший чинник, який впливає на поведінку людей — заощадження енергії просто вигідне. Вигідно теплоізолювати будинки, вигідно купувати енергоощадні лампочки, вигідно купувати енергоефективні електроприлади. Якщо можна заощадити, не погіршуючи комфорту життя, і водночас знизити поганий вплив на довкілля, то чому б це не робити?