Про реформу
ЩО ЦЕ ОЗНАЧАЄ ДЛЯ УКРАЇНСЬКОЇ ЕНЕРГЕТИКИ?

СТВОРЕННЯ КОНКУРЕНТНОГО ОПТОВОГО РИНКУ

Як зараз

Всю вироблену електроенергію купує державне підприємство Енергоринок. Потім Енергоринок перепродує електроенергію постачальникам, переважно обленерго, які постачають її клієнтам. Гроші, сплачені клієнтами обленерго, йдуть назад до Енергоринку, а потім розподіляються між генерувальними компаніями. Така система не створює стимулів для інвестування й підвищення ефективності виробництва.

СТВОРЕННЯ КОНКУРЕНТНОГО ОПТОВОГО РИНКУ

Як буде

Замість єдиного монопольного покупця з’являться кілька сегментів ринку для купівлі-продажу електроенергії: ринок прямих договорів, ринок «на добу вперед», внутрішньдобовий і балансуючий ринки. Ручне керування в енергетиці поступиться місцем підприємництву та ринковому ціноутворенню. Конкуренція покликана підштовхнути виробників електроенергії до більшої ефективності та надійності постачань.                

РОЗДІЛЕННЯ БІЗНЕСУ ПОСТАЧАННЯ ТА РОЗПОДІЛУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Як зараз

Обленерго поєднують функції розподілу й постачання електроенергії у своєму регіоні. Вони обслуговують розподільчі електромережі та працюють із клієнтами: підприємствами та побутовими споживачами. Побутові споживачі позбавлені права вибору постачальника. В обленерго немає стимулів до підвищення якості послуг та ефективності.                                                                                                                                                  

РОЗДІЛЕННЯ БІЗНЕСУ ПОСТАЧАННЯ ТА РОЗПОДІЛУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ

Як буде

Законом визначено, що всі обленерго мають бути функціонально та юридично розділені на дві незалежні компанії: оператора системи розподілу та компанію-постачальника. 
Оператор системи розподілу — власник мережевої інфраструктури — буде надавати послуги з розподілення електроенергії мережами будь-яким постачальникам на своїй території, а також послуги з приєднання до мереж нових клієнтів.
Продавати електроенергію клієнтам будуть не тільки виділені з обленерго постачальники, але й абсолютно нові незалежні постачальники. По суті, формується конкурентний роздрібний ринок електроенергії.                                           

СИНХРОНІЗАЦІЯ З ЄВРОПЕЙСЬКОЮ ЕНЕРГОСИСТЕМОЮ

Як зараз

Українська енергосистема синхронізована з російською, білоруською та молдавською енергосистемами, частково (Бурштинський острів) — європейською енергосистемою.  Це сильно обмежує можливості для торгівлі з європейськими державами, а також можливі джерела аварійної допомоги в разі виникнення відповідної потреби для забезпечення безпеки енергосистеми.             

СИНХРОНІЗАЦІЯ З ЄВРОПЕЙСЬКОЮ ЕНЕРГОСИСТЕМОЮ

Як буде

Перехід до конкурентної моделі ринку та синхронізація української енергосистеми з об’єднанням системних операторів ENTSO-E дасть змогу вільно торгувати електроенергією з країнами ЄС. Це очікувано підвищить конкуренцію на українському ринку, стимули для внутрішнього бізнесу, приведе на український ринок глобальні енергокомпанії.                           

ПРАВО ВИБОРУ СПОЖИВАЧА

Як зараз

Споживачі істотно обмежені у виборі. Побутові споживачі можуть купувати електроенергію виключно в обленерго. Великі комерційні споживачі також обмежені в можливостях зміни постачальника. Це призводить до низьких стандартів обслуговування, частих вимикань, браку звичного для інших сфер рівня сервісу.                                                                                                                                                                                                                       

ПРАВО ВИБОРУ СПОЖИВАЧА

Як буде

Новий закон гарантує основний принцип про право вибору постачальника. Реформа передбачає розділення обленерго та створення конкурентного роздрібного ринку. Це дасть змогу не тільки вибирати постачальників, але й мати змогу в будь-який момент змінити його. У цих умовах рівень сервісу істотно зросте. На ринку очікується поява нових компаній-постачальників, з новими пропозиціями та сервісами для клієнтів, з різними тарифними планами.