some-alt
Головна Публікації про реформу Уже з грудня великих споживачів електроенергії чекають радикальні зміни

Уже з грудня великих споживачів електроенергії чекають радикальні зміни

Реформа ринку електроенергії підійшла до старту перших важливих змін. Великі споживачі електроенергії вже найближчим часом зіткнуться з принципово новими умовами роботи. Що чекає ці компанії і підприємства, як їм доведеться змінити свій підхід до покупки електроенергії, «Енергореформа» дізнавалася у Владислава Яковенко, керівника відділу електроенергії ДТЕК Трейдинга - компанії, яка є великим трейдером електроенергії і приділяє велику увагу роз'ясненню роботи нового ринку для великих споживачів.

Уже з грудня великих споживачів електроенергії чекають радикальні зміни

Коли українські підприємства реально отримають можливість купувати електроенергію за прямими контрактами?

C 1 грудня 2018 року всі споживачі, крім побутових та малих непобутових, повинні будуть обрати собі постачальника електроенергії. Вони повинні про це знати і бути готові укладати новий контракт на нових умовах. Йдеться саме про цих великих споживачів. Для них зміни будуть радикальними.

Повноцінний перехід на ринок прямих договорів, коли споживач буде контрактувати безпосередньо у виробника, стане можливий з 1 липня 2019 р.

У перехідний період до 1 липня 2019 р. постачальники продовжуватимуть купувати електроенергію у державного підприємства ДП «Енергоринок» і перепродувати її покупцям. Однак, важливо вже з 1 грудня вибрати постачальника, з яким буде продовжена робота і після повного відкриття ринку.

 

Чим ця процедура буде відрізнятися від тої взаємодії, яка є зараз?

Реформа ринку кардинально змінить купівлю електроенергії.

 

Нові платформи продажу. Вона буде продаватися на різних платформах: двосторонні договори (довгострокова угода між виробником і споживачем), біржові сегменти - ринок на добу наперед (поставка на наступний день після закриття торгів), внутрішньодобовий ринок (поставка в день угоди), балансуючий ринок (купівля небалансів - різниці між законтрактованим обсягом і реально спожитим).

Поява трейдерів. Нові сегменти ринку дадуть передумови до появи нових гравців, наприклад трейдерів, які на відміну від стандартних постачальників, які здійснюють безпосередньо поставку електроенергії, будуть займатися трейдинговими операціями на ринку без фізичної поставки. Основною відмінністю нових учасників ринку від компаній-виробників буде те, що вони не є власниками генеруючих потужностей, як наслідок будуть менш гнучкими в забезпеченні графіка споживача, управлінні відповідальністю за балансуючий ринок. У той же час трейдери присутні на всіх відкритих товарних ринках в світі та створюють максимально конкурентне середовище, не дозволяють маніпулювати цінами.

Відсутність одного тарифу для всіх. Сьогоднішні генеруючі компанії будуть продавати свою електроенергію не одному державному покупцеві, а той уже споживачам, як це відбувається сьогодні, а за двосторонніми договорами і через біржу.

 

І що з цим усім робити споживачеві?

Споживачі повинні будуть повністю переформатувати логіку планування і підхід до закупівлі електроенергії. В першу чергу необхідно буде навчитися планувати споживання погодинно. Це дуже важливий момент. Відповідні прогнозні обсяги будуть подаватися у вигляді профілю і будуть закуповуватися з ринку через постачальника, на біржі. Для цього повинен бути підготовлений персонал.

Відхилення фактичного споживання від планового буде закуповуватися на балансуючому ринку, де ціни значно вище за ринок на добу наперед. Але в разі виникнення небалансу, компанія повинна знати і вміти оперативно проводити такі операції. Інакше - чекають санкції та відключення.

Нарешті, важливо відповідально підходити до вибору постачальника, так як надійність постачання відіграє ключову роль у фінальній вартості електроенергії. Адже, в разі якщо ваш постачальник не виконав своїх зобов'язань, ви не зможете зупинити виробничий процес, щоб розібратися з ним в судах, вам буде необхідно докуповувати електроенергію на більш дорогих сегментах ринку.

 

По вашим відчуттям – споживач до цього готовий?

Той зворотний зв'язок, який ми отримуємо на семінарах для покупців і при прямому спілкуванні з клієнтами, наштовхує на негативний висновок: рівень знання про реформу вкрай низький. Більшу частину свого часу ми зараз проводимо, роз'яснюючи основні аспекти нового ринку. У країнах ЄС проводилась активна інформаційна кампанія напередодні відкриття ринків. У нас залишається півтора місяця, а розуміння не додалось. Але ми відкриті, готові пояснити споживачам, з чим вони зіткнутися, як їм діяти, як підготувати персонал.

 

Фактично зі стартом ринку територіальний принцип, який існував при обленерго, більше не матиме своїй ролі?

Одним з основних моментів переходу в новий ринок є Unbundling існуючих обленерго - поділ на оператора мереж і на постачальника товару (електроенергії). Таким чином, забирається прив’язаність до мереж, і будь-який постачальник може постачати електроенергію по всій Україні, мати вільний доступ до всіх мереж. Як простий приклад: будь-яка одеська компанія може вибрати собі постачальника, якого вона вважатиме максимально надійним, без обов'язкової одеської прописки.

 

Що буде з ціною?

Реформа спрямована на створення конкурентних ринків. Основним індикативом цін будуть котирування на ринку на добу наперед. За якими цінами буде продаватися електроенергія на цих щоденних торгах, кожен зможе побачити. Історія закриття буде публічною і оновлюватися кожен день по результату торгової сесії. Згодом це призведе до появи форвардних/ф'ючерсних продуктів на майбутні періоди (рік, квартал, місяць, тиждень і т.ін.). Двосторонні договори будуть укладатися за цінами виключно на основі домовленостей між двома сторонами.

 

Чому всі підприємства не зможуть законтрактуватися дешевою електроенергією, наприклад, у «Енергоатома»?

 

У «Енергоатому» є ряд технічних особливостей. Наприклад – постачання тільки рівним графіком. Тобто, він не може продавати 20 МВт год о 6 ранку, 30 МВт год – о 10 ранку, 50 МВт год - опівдні, 10 МВт год - вночі. Він може продати 10 МВт год рівним графіком на кожну годину доби. Інакше, якщо ваше споживання не рівне, з'являється великий ризик покупки різниці між поставленої електроенергією і реально спожитої на балансуючому ринку, де ціна істотно вище. Купивши 10 МВт на кожну годину у «Енергоатома», решту електроенергію, необхідну підприємству, потрібно буде купувати на одному з ринків у тих, хто забезпечить ваш не рівний графік. Очевидно, що найбільш привабливі ціни будуть при довгострокових взаєминах з виробником.

Також потрібно відзначити, що, хоча «Енергоатом» і має низьку собівартість, це не означає, що вони будуть продавати дешево. Адже вони також отримують ринкові умови і їх мета буде максимальний заробіток. Вони будуть більш конкурентними, скажімо на тому ж ринку на добу наперед, і майже завжди зможуть продавати там, але ціноутворюючим блоком, швидше за все, буде маневрена теплова генерація. Таким чином вони з високою ймовірністю зможуть продавати по замикаючим цінами ТЕС.

 

Реформа передбачає появу нових учасників і як наслідок конкуренції. Чи відбудеться це на вашу думку в дійсності?

На вільному ринку завжди збільшується кількість учасників: постачальників, трейдерів. Це змусить бути більш гнучким і клієнтоорієнтованим будь-якого постачальника: наявність великої кількості продуктів і сервісів для клієнта буде головним для кінцевого споживача. У той же час, треба розуміти, що значно важливішим стає правильна оцінка вашого контрагента. У вільних ринках дуже часто трапляється, що трейдингові компанії не можуть витримати коливання цін, так як не мають власних активів. Кожен споживач повинен буде для себе оцінити ризики і зробити максимально вигідний і безпечний вибір.

01 2019
ДТЕК ДТЕК взяв участь у перших біржових торгах з продажу електроенергії. Ціна продажу електроенергії ТЕС компанії знизилась на 12% порівняно з 1-м півріччям 2019 р. і склала 1,569 грн. за кВт-год
06 2019
ДТЕК Бізнес ДТЕК з роздрібного постачання електроенергії очолив Абдулла Кьоксал (Abdullah Koksal)
11 2019
ДТЕК ДТЕК завершив поділ постачання та розподілу електроенергії
11 2019
Публікації про реформу Новий роздрібний ринок е/е: підсумки першого місяця
27 Листопада 2018
Публікації про реформу Роздрібний ринок електроенергії запрацює з 1 січня 2019 року
12 Листопада 2018
Публікації про реформу Анбандлінг «під ялинку»: як зміняться правила роздрібного ринку електроенергії з 1 січня
26 2018
Публікації про реформу ЄБРР буде як і раніше підтримувати впровадження нового енергоринку – Марина Петров
26 2018
Публікації про реформу Як діяти споживачеві в конкурентному енергоринку
20 2018
Публікації про реформу ДТЕК створив нові компанії-постачальники електроенергії в Києві, Дніпропетровській і Донецькій областях
14 2018
Публікації про реформу Юрій Саква. Десять місяців від старту реформи ринку електроенергії: час визначатися