Новий роздрібний ринок е/е: підсумки першого місяця
Початку лютого в Комітеті з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки відбувся "круглий стіл" на тему "Роздрібний ринок електричної енергії України: перший місяць функціонування, виклики, проблеми та шляхи їх подолання". На захід зібралися майже всі керівники ключових структур в галузі – профільного парламентського комітету, регулятора, міністерства, державних і приватних енергокомпаній. Загальний висновок дискусії – ринок розділився у відповідності із європейськими правилами й почав за ними працювати, але все найскладніше ще попереду. Енергореформа публікує тези з основних питань, які лунали в ході обговорення.

1. Загальні підсумки - анбандлінг і свобода вибору
Член Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕП) Олена Антонова представила детальну презентацію про перші підсумки реформи.
"Відбувся андбандлінг, створені нові суб'єкти роздрібного ринку електричної енергії. Обленерго вже немає. Це передумови для розвитку конкуренції і це основний шлях до демонополізації роздрібного ринку", – підкреслила О.Антонова.
За її словами, раніше обленерго фактично виконувало три функції – транспортувало е/е, поставляло її побутовим споживачам, і поставляло непобутовим. Тепер на базі обленерго створені оператори системи розподілу (ОСР), що відповідають за мережеву інфраструктуру, постачальники універсальних послуг (ПУП), які обслуговують населення та дрібних непобутових споживачів. Третя компанія – постачальник е/е за вільними цінами, що конкурує з іншими такими ж постачальниками, кількість яких вже перевищила три сотні.
Таким чином, база для розвитку конкуренції створена. Залишилося вирішити ряд складних організаційних питань для того, щоб споживач за фактом зміг скористатися можливостями, що відкрилися.
2. Зведення балансу купівлі-продажу е/е для розрахунку погодинних цін
Протягом всього січня держпідприємство (ДП) "Енергоринок" не отримувало всіх даних про те, скільки і яким споживачам була реалізована е/е, не розраховував погодинні ціни, і відповідно не здійснював щоденні розрахунки з виробниками і постачальниками. Ситуація була обумовлена низкою причин, зокрема непідготовленістю енергокомпаній до обміну даними, обсяг яких значно зріс. Крім цього, НЕК "Укренерго" тривалий час не могла укласти договори на передачу з приєднаними до від неї споживачами, що також зумовило "пробіл" в балансі.
У перших числах лютого ДП "Енергоринок", нарешті, звів баланс даних від ОСР і оператора системи передачі (ОСП) про відпуск е/е споживачам. Вперше опубліковані погодинні ціни е/е. - раніше ці дані ставилися до інформації з обмеженим доступом.
Оформити первинні документи до 10 лютого – дедлайну для сплати ПДВ – ледь встигли. Але системно питання не вирішене.
"Проблеми організації обміну даними можуть спостерігатися до червня-липня", - попередив директор ДП "Енергоринок" Юрій Гнатюк.
Перебої в системі обміну даними викликані зокрема тим, що енергокомпанії, утворені в 2019 році після поділу функцій обленерго, не володіють відповідними програмними комплексами для роботи в умовах нового ринку.
"Програмне забезпечення, яким користались обленерго, себе вичерпало. Щоб виконувати нові функції, необхідний новий програмний комплекс, однак для його розробки відсутня технічне завдання", – повідомила представник ТОВ "Укренергоконсалтинг" Наталія Костишев.
3. Скасування діфтарифу для непобутових споживачів
З запуском нового ринку виявилося, що альтернативи скасованим діфтарифів на е/е, поки немає. Передбачалося, що з 2019 року всі, хто має відповідний облік - автоматизовану систему комерційного обліку е/е (АСКОЕ) – будуть платити за е/е за погодинними цінами відповідно до графіка свого споживання. Для тих же, у кого є тільки дво- та трьохзонні лічильники, постачальники повинні були розробити відповідне комерційну пропозицію. Але через проблеми зі зведенням балансу купівлі-продажу всім довелося платити за фіксованою прогнозною ціною. "Пощастило" лише великим споживачам, самостійно купують для себе е/е в ринку.
Чи буде істотно зміщений графік споживання з нічної зони в денну в зв'язку з такою ситуацією – поки незрозуміло. Підсумки можна буде підводити через один-два квартали, заявила гендиректор Директорату енергетичних ринків Міненерговугілля Ольга Буславець.
Тим часом, профільне міністерство звернулося до НКРЕП з проханням вивчити наслідки скасування постанови комісії, яким припинено дію діфтарифів.
Член НКРЕП Дмитро Коваленко повідомив, що регулятор в даний час завершує оцінку варіантів організації погодинного обліку, який дозволить укласти угоду на поставку е/е за цінами, що відповідають графіку споживання. Зокрема, один з механізмів – перепрограмування під погодинний облік дво- і тризонних лічильників.
Після численних питань про публікацію даних про погодинні ціни, які прозвучали на "круглому столі", "Енергоринок" вивісив їх на своєму сайті.
4. Робота постачальника "останньої надії"
Ситуація зі споживачами, які "впали" на постачальника "останньої надії" (ПОН) через відсутність договорів з іншими постачальниками, стабілізувалася. Їх число склало 1340, в тому числі 49 водоканалів і 26 теплокомуненерго. Держпідприємство "Укрінтеренерго", що має функції ПОН, виставило рахунків на 1,155 млрд грн.
Однак, викликають побоювання майбутні розрахунки споживачів ПОН, послуги якого коштують на 25-30% дорожче, ніж у інших постачальників.
Вугледобувні підприємства поки внесли 20% передоплати, але очевидно, скоро виплатять всі, оскільки Кабінет міністрів виділив їм 450 млн грн з держбюджету. Цих грошей вистачить для оплати е/е, споживаної вугільниками протягом трьох місяців (довше користуватися послугами ПОН не можна). На той час, ймовірно, проблема з вибором постачальника повинна вирішитись.
З водоканалами справа йде складніше. Тільки "Вода Донбасу" споживає е/е на 146 млн грн в місяць, і при відсутності оплати цієї суми "Укрінтеренерго", призначений ПОН, має або відвернути власні оборотні кошти для розрахунків з "Енергоринком", або накопичувати перед ним заборгованість.
Директор "Укрінтеренерго" Василь Андрієнко заявив про необхідність поділу видів діяльності компанії (дозволить відкрити для прибуткового експорту е/е окремий поточний рахунок) і змінити алгоритм розподілу коштів. Ті, що надходять в якості оплати е/е автоматично йдуть "Енергоринку", тому "Укрінтеренерго" вже накопичило борги перед ОСР, якщо так піде і далі, то оператори просто почнуть відключати споживачів ПОН.
Частково врегулювати проблему оплати електроенергії водопостачальними підприємствами дозволить затвердження законопроекту №9406, який дозволить водоканалам купувати е/е на умовах як для постачальників універсальної послуги (ПУП). За словами гендиректора АТ "Київводоканал" Дмитра Новицького, прийняття документа з правками дозволить купувати е/е в ринку на умовах як у ПУП. Це компроміс, який був досягнутий в ході комітетських обговорень з органами влади та операторами ринку.
"Укрінтеренерго" пропонує, щоб таку ж можливість надали шахтам і теплокомуненерго. ПУП в свою чергу неспроможних споживачів брати не хочуть. Їх фінансова стійкість і без цього похитнулася.
"Після поділу обленерго енергопостачальники втратили активи, під заставу яких вони раніше залучали кредити для поповнення оборотних коштів. Уразливість таких постачальників тепер зросла. В результаті вони легко можуть збанкрутувати, і тоді вже не тисячі, а мільйони споживачів "впадуть" на ПОН. Запускається ланцюгова реакція банкрутств", – повідомила представник ТОВ "Укренергоконсалтинг" Наталія Костишев.
Очевидно, що проблемних клієнтів "брати" ніхто не хоче. А арбітр, яким по ідеї повинен виступити уряд, не поспішає системно вирішувати питання з неплатежами.
5. Необхідність комплексного вирішення проблеми неплатежів за е/е
Кабінет міністрів зобов'язаний врегулювати питання неплатежів, від яких він поки самоусунувся, заявив президент Першої енергетичної асоціації України, екс-член Нацкомісії регулювання електроенергетики Василь Котко.
"Державні шахти і деякі водоканали не платили раніше, не платять зараз і не будуть платити в найближчі роки. Ці проблеми не можуть вирішити енергетики, рішення не в їхній компетенції", – підкреслив В.Котко.
За його оцінкою, ціна питання всіх неплатників е/е – 3-4 млрд грн на рік, приблизно стільки будуть недоплачувати неспроможні споживачі. Потрібно розробити механізм компенсації цих втрат, до врегулювання ситуації повинен підключитися і парламент.
Інакше заборгованість зруйнує новий оптовий ринок, запуск якого планується на липень поточного року. "До липня всі неплатежі осідають в ДП "Енергоринок", потім кінцевим бенефіціаром всіх боргів стане новий сегмент – балансуючий ринок. Він до цього не пристосований, він лопне", – заявив голова профільної асоціації.
"Ми повинні сконцентрувати законодавчий пакет і негайно внести його на розгляд парламенту, щоб врегулювати всі проблеми ринку", – підкреслив голова Комітету ВР з ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський.
Директор з регуляторних та правових питань ДТЕК Олексій Захарчук наголосив на необхідності доопрацювання і прийняття законопроекту про погашення заборгованості в ОРЕ, зазначивши, що без цього новий оптовий ринок не запрацює.
Він також наголосив на необхідності внесення змін до закону "Про ринок е/е" для посилення відповідальності малих систем розподілу (МСР – великі споживачі е/е, які мають власні електромережі і поставляють е/е субспоживачам) в частині забезпечення безперебійного енергопостачання. "Субспоживачі МСР обмежені в своїх правах, не мають впливу на МСР", – пояснив О.Захарчук.
Крім того, він нагадав про невідкладність внесення змін до постанови Кабінету міністрів від 22 квітня 2014 року №118, врегулювавши питання здійснення попередньої оплати за е/е держструктурами і бюджетними організаціями, оскільки на сьогодні вони не мають права цього робити.
6. Робота Координаційного центру щодо забезпечення впровадження нового ринку е/е
Багато учасників піднімали питання необхідності відновлення роботи Координаційного центру щодо забезпечення впровадження нового ринку е/е при Кабінеті міністрів, який не збирався з квітня 2018 року. Робота такого органу, ймовірно, допомогла б уникнути безлічі поточних організаційних проблем. Саме цей орган може напрацювати нормативну базу, необхідну для усунення складнощів при запуску нового ринку, вважають експерти.
Глава НЕК "Укренерго" Всеволод Ковальчук навіть направив звернення до прем'єр-міністра Володимира Гройсмана з проханням відновити засідання Координаційного центру, однак поки реакції з боку керівництва Кабінету міністрів не було.
7. Тестування платформи для запуску нових сегментів оптового ринку
На "круглому столі" стало відомо про складнощі зі своєчасним запуском платформи для балансуючого ринку і ринку допоміжних послуг.
"В кінці грудня минулого року розробник цього програмного забезпечення призупинив роботи по наших контрактах, оскільки Міненерговугілля з 29 листопада припинило узгоджувати платежі", – заявив В.Ковальчук.
В даний час платформа вже працює в тестовому режимі, проте її потрібно доробляти. Активність учасників досить низька, обсяги і заявлені ціни непоказовими, зазначив глава "Укренерго", закликавши активніше брати участь в тестуванні.
Разом з тим, як зазначив О.Захарчук, існують питання з приводу того, що з себе представляють тестові операції, оскільки в них поки бере участь лише генерація. Без залучення постачальників і споживачів говорити про ефективність тестування не доводиться.