ЄБРР буде як і раніше підтримувати впровадження нового енергоринку – Марина Петров
Інтервью з Мариною Петров, заступником директора Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) в Україні.

2017 рік і перша половина 2018 року стали періодом активних реформ в енергетичному секторі України. Однак існує побоювання, що з початком виборчої кампанії рішення в цій сфері приймати буде складніше. Чи немає у Вас відчуття гальмування імплементації прийнятих законів по впровадженню нового енергоринку.
Ні, у мене немає такого відчуття. У перший рік реформи енергосектору дуже активно йшла саме законотворча робота. Сьогодні нові законопроекти в сфері енергетичній сфері вже практично не вносяться, а доопрацьовуються старі. Тому, можливо, у спостерігачів складається враження, що відбувається гальмування реформи. Але насправді це не так. Буквально минулого тижня Верховна Рада прийняла закон «Про розкриття інформації в видобувних галузях». Тобто, процес не зупинився. Звичайно, можна очікувати, з урахуванням того, що Україна вже вступили в передвиборний період, що відбудеться скорочення кількості схвалених законів. Однак депутати Верховної Ради сьогодні дуже відповідально підходять до своєї місії і доводять до кінця ті законопроекти, які були запущені нинішнім складом парламенту.
Це стосується і законопроекту про впровадження системи аукціонів при стимулюванні розвитку відновлюваних джерел енергії (ВДЕ)? Депутати внесли 6 альтернативних законопроектів, що ускладнять його проходження в залі під куполом.
Ми дуже раді, що в Україні точиться дискусія навколо прийняття тих чи інших законопроектів. Такий процес дозволяє приймати якісні рішення. Дуже погано, коли рішення приймаються вузько, кулуарно. Я вважаю, що ЄБРР протягом 2018 року дуже активно працював і з політиками, і з урядом, і з основними гравцями на ринку, причому в різних його галузях, для того, щоб напрацювати правильні рішення щодо стимулювання розвитку ВДЕ. Так, ми ще не закінчили цей процес. Але мені здається, що ми вже дуже сильно просунулися на цьому шляху. І при наявності політичної волі, я дуже сподіваюся, що Верховна Рада, все таки зможе прийняти закон про впровадження системи аукціонів при стимулюванні розвитку ВДЕ.
Важливим фактором для залучення інвестицій в енергетику є введення стимулюючого тарифоутворення (RAB-регулювання). Нормативна база, необхідна для перекладу енергопостачальних (обленерго) компаній на стимулююче регулювання вже розроблені регулятором. Але чому ж РАБ-тарифи не запроваджуються?
Питання RAB-регулювання – це питання про те, як була проведена дискусія на цю тему. На мій погляд, якісної дискусії не було. Але ж рішення (щодо впровадження стимулюючого тарифоутворення – Енергореформа) дуже важливе і зачіпає воно велику кількість інтересів. Ми дуже сподіваємося, що новий склад регулятора повернеться до дискусії про RAB-регулювання, проведе її ефективно і тоді, я більш ніж впевнена, ми зможемо знайти рішення, яке дозволить почати імплементацію стимулюючого тарифоутворення вже найближчим часом.
Багато експертів вважають, що Україні потрібен центр, який би підштовхував реформи. Чи буде ЄБРР як і раніше підтримувати реформи в енергетиці України.
ЄБРР відіграє роль провайдера, генератора реформ в Україні протягом багатьох років. У всіх важливих реформах, які проходили в енергосекторі країни, ми в обов'язковому порядку брали участь. З урахуванням того, що у ЄБРР є міжнародний досвід, банк здатний трохи розсувати кордони і допомагає місцевим гравцям заглянути дещо за горизонт. Наприклад, в минулому році банком була розпочата дискусія про заміну «зелених тарифів» на аукціони при стимулюванні ВДЕ. Ось це якраз спроба розсунути горизонт, допомогти побачити, що відбувається на сусідніх ринках і зрозуміти, що набагато правильнішим, сучасним методом стимулювання ВДЕ є аукціони.
В даний час ЄБРР розглядає можливість виділення від 2 до 4 млн. євро на створення інфраструктури аукціонів з ВДЕ. Це ті гроші, які ми вже зараз просимо у донорів, щоб провести якісні аукціони. Неякісно проведені аукціони можуть бути не сприйняті учасниками ринку. Дуже важливо (при проведенні аукціонів - Енергореформа) дотримати баланс інтересів, щоб отримати максимально якісний результат. Ми зі свого боку хочемо привнести в Україну той досвід, який у нас є при організації подібних заходів в інших країнах. Схожі механізми стимулювання ВДЕ, вже діють в Туреччині, Польщі, Болгарії, Йорданії, Єгипті, Вірменії. Вірменія, до речі, дуже хороший приклад. Там аукціон з видачі квот на будівництво потужностей ВДЕ пройшов в кінці нинішньої весни.
У наступному році дуже важливими завданнями, які ми будемо обговорювати, і до вирішення яких ми будемо готуватися, стануть питання балансування потужностей в генерації. Ми прогнозуємо, що різке зростання «зеленої» енергетики в Україні вимагатиме більш гнучкої системи балансування потужностей.
У найближчі пару років, я думаю, що балансування потужностей не буде великою проблемою для енергитичної галузі у країни. Однак, з часом, введення великої кількості нової зеленої генерації, звичайно ж, потребуватиме більш розвиненого ринку балансуючих потужностей. Поки що в цій сфері немає готового рішення. Тому ми будемо найближчим часом залучати консультантів, щоб розібратися: які є резерви існуючої системи генерації, які нові додаткові потужності будуть потрібні з урахуванням зміни структури генеруючих потужностей в найближчі роки.
Чи буде ЄБРР наполягати, щоб просування реформ в енергетиці стало обов'язковою умовою для фінансування з боку банку?
Всі наші проекти в обов'язковому порядку мають певні умови по реформам. Найвідоміший проект, який у всіх на слуху, це реформа корпоративного управління. Наприклад, реформа корпоративного управління, яка проходить в ПАТ «Укрзалізниця», прив'язана до тих проектів, угоди про фінансування, які ми підписали в кінці минулого року і фінансуємо – це проект електрифікації залізничних колій на півдні України і проект, який ми готуємо, і найближчим часом сподіваємося підписати – з купівлі вагонів.
Тому, звичайно ж, при виділення фінансування у нас завжди є умова щодо проведення реформ. Інше питання, що ці умови прив'язані до конкретних компаній, які є бенефіціарами тих кредитів, які ми виділяємо. Що стосується приватного сектора – там теж при виділенні кредитів нашим банком завжди є певні умови – поліпшення корпоративного управління, виведення бізнесу з тіні. Це завжди є дуже важливим питанням для нас при ухваленні рішення про виділення кредитів. ЄБРР – як банк розвитку не тільки дає гроші, а й намагається кардинально міняти умови ведення бізнесу.