Максим Тімченко: Україна не повинна втратити можливість лібералізувати енергетику
Реформа та модернізація енергетичного ринку України не тільки життєво важливі для майбутнього України, але також можуть грати вкрай важливу роль в енергетичній безпеці і економічному розвитку європейського регіону.
Переклад з англійської блогу, опублікованого у виданні Euractiv.com
Реформа та модернізація енергетичного ринку України не тільки життєво важливі для майбутнього України, але також можуть грати вкрай важливу роль в енергетичній безпеці і економічному розвитку європейського регіону.
Україна має лише невелике вікно можливостей, перш ніж знос енергомереж стане критичним, а потенційні інвестори втратять віру в програму реформ.
Побутові тарифи на електроенергію в Україні – одні з найнижчих на європейському континенті – встановлюється централізовано держорганами протягом багатьох років.
Низькі тарифи на електроенергію для домогосподарств призвели до системного недофінансування енергосистеми, яка успадкована з радянських часів і досягла 80% -го зносу, а її залишковий термін служби складає 10 років, згідно з даними НКРЕКУ.
Ця ситуація ускладняється питаннями з поставками газу і електроенергії з Російської Федерації.
Все це вимагає загальнодержавної модернізації енергетичної інфраструктури: від виробничих потужностей, заміни електромереж – до розвитку відновлюваних джерел енергії. Нічого з цього не можна досягти без значних інвестицій, які оцінюються в 85-90 млрд євро.
Навіть при істотній підтримці з боку Європейського союзу, інших міжнародних фінансових установ – це не може бути тільки відповідальністю держави. Основну частину цих інвестицій повинні прийти з приватного сектора – як українських, так і іноземних компаній.
Для цього інвестори повинні мати впевненість у тому, що вони можуть отримати гарантії справедливої, довгострокової віддачі від своїх інвестицій. А це означає, що процес лібералізації енергетичного сектора повинен завершитися.
Це позиція не тільки ДТЕК, а й узгоджена позиція українського уряду, ЄС і МВФ, відповідно до якої істотна частина фінансової допомоги цих організацій тепер залежить від ряду умов.
Незважаючи на істотний прогрес, досягнутий держорганами за останні кілька років, в тому числі формування нового незалежного регулятора і прийняття закону про ринок електроенергії, який відповідає Третьому енергетичному пакету, ряд заходів повинні бути терміново вжито українським урядом і учасниками енергетичного ринку.
Хоча законодавча база в основному створена, диявол ховається в деталях. Уряду, регулятору, оператору магістральної системи та іншим органам необхідно затвердити і впровадити близько 100 вторинних нормативних документів.
До них відносяться нормативні документи, що регулюють внутршньодобовий ринок електроенергії, ринок на добу наперед, роботу дистрибуції після анбандлінга, способи запобігання неплатежів на оптовому ринку електроенергії. Ми не можемо дозволити собі подальші затримки в цьому процесі.
Перехід від керованої державою енергетичної системи радянського типу до системи, заснованої на принципах вільного ринку, означає, що процес корпоратизації та анбандлінга державних енергетичних компаній як і раніше вимагає завершення.
Існує також серйозна проблема із заборгованістю в розмірі 1 млрд. євро на оптовому ринку електроенергії, перш за все, через неплатежі різними державними підприємствами. Питання цієї заборгованості повинно бути вирішене, а також повинні бути прийняті регуляторні дії для запобігання виникненню подібної ситуації в майбутньому. Це умова для збільшення обсягу інвестицій і максимального використання наявних можливостей для залучення міжнародних інвесторів.
Щоб створити сучасний, добре функціонуючий український енергетичний ринок, який дозволяє купувати і продавати електроенергію на відкритому ринку і гарантує, що пропозиція і попит в кінцевому підсумку визначають ціну, – нам потрібно використовувати переваги сучасних технологій.
Наша мета – створити надійний енергетичний ринок до липня 2019 року. Це також вимагатиме значного збільшення інвестицій як в програмне забезпечення, так і в обладнання систем передачі та розподілу електроенергії.
Одна з основних проблем в країні, де протягом багатьох років існує перехресне субсидування цін на енергоносії, посилюється фундаментальним недоліком розуміння важливості і переваг лібералізації енергетичного ринку, полягає в тому, що це питання стало сильно політизуватися.
Це вже призвело до значного уповільнення процесу реформування енергетики та ставить під загрозу доступ країни до міжнародних фінансів, необхідним для модернізації нашої енергетичної інфраструктури. Публічне інформування про переваги цього процесу має життєво важливу роль. Українські громадяни повинні розуміти: хоча інвестори також виграють від цього процесу, основними бенефіціарами стануть самі українці.
ДТЕК готовий до змін, яких потребує запуск нового енергетичного ринку України. Але, як і зовнішні інвестори, компанія не може використовувати всі свої можливості до повного формування регуляторного середовища.
Тому ми очікуємо, що зацікавлені сторони, які більше впливають на цей етап реформи, чи то українські політики або представники міжнародних інституцій, таких як ЄС і МВФ, продовжать сприяти якнайшвидшому завершенню програми реформ.
Вкрай важливо, щоб темпи реформування енергетичного ринку в Україні, які сповільнилися останнім часом, прискорилися.