Головна Експерти ДТЕК про реформу Змінюючись, ми змінюємо Україну

Змінюючись, ми змінюємо Україну

Українська енергетика має складну репутацію. Вона застаріла, громіздка, із застарілими технологіями і принципами регулювання. Ось уже 26 років галузь не може прийти до самодостатності та незалежності від зовнішніх постачальників. Нас як лідера галузі такий стан речей давно не влаштовує.

Змінюючись, ми змінюємо Україну

Українська енергетика має складну репутацію. Вона застаріла, громіздка, із застарілими технологіями і принципами регулювання. Ось уже 26 років галузь не може прийти до самодостатності та незалежності від зовнішніх постачальників. Нас як лідера галузі такий стан речей давно не влаштовує.

Сьогодні у світі швидкість змін дуже висока. Це повністю трансформувало підходи до бізнес-планування, менеджменту, інвестиційної політики. Нові технології змінюють цілі галузі, а іноді призводять до зникнення окремих напрямів промисловості. Потрібні зміни тут і зараз, щоб стати частиною сучасних трендів.

У нас у ДТЕК сформоване середовище, яке готове приймати зміни й уміє розвивати нові напрями. Як приклад можу навести проект із розвитку мережі швидкісних зарядок для електромобілів. Ми зробили перший крок у цьому напрямі ще 2012 року. Тоді, усього шість років тому, на електромобілі у світі дивилися як на іміджеве рішення, тому що повноцінно замінити звичайні автомобілі ще не давали технології. Сьогодні ж аналітики Fitch прогнозують: до 2040 року кількість електромобілів у світі досягне 1 млрд, тобто більше ніж половина автомобілів на планеті будуть використовувати електроенергію. Ми бачимо, що в Україні зростає цікавість до таких автомобілів, держава стимулює розвиток електротранспорту податковими пільгами, і розпочатий нами проект сьогодні стає більш популярним. Уже цієї весни ДТЕК стане оператором швидкісних зарядок для електромобілів, ми почнемо розвивати мережу в Києві.

Інновації — це не завжди легко, і на початковому етапі це завжди дорого. Але ми реалізуємо такі проекти, тому що вони формують майбутнє і відповідають запитам суспільства.

У Європі лібералізація енергоринків відбулася, оскільки був сформований запит суспільства на розвиток конкуренції. Так, цей процес був початий 15—20 років тому, і не можна сказати, що він повністю завершений. Україна тільки розпочала реформи енергоринку, щоб погодити з європейськими принципами і створити конкурентний ринок електроенергії. До наміченого старту роботи нового ринку залишається 15 місяців. Це багато чи мало для масштабних перетворень? Перед нами весь досвід європейських країн і енергокомпаній. Отже, є вся потрібна база для аналізу, щоб без марної витрати часу й ресурсів уникнути чужих помилок.

«У відновлюваній енергетиці наш портфель проектів на стадії підготування до будівництва вже перевищує 1 ГВт установленої потужності»

Для ДТЕК реформа — це наймасштабніше завдання з трансформації й переосмислення бізнес-процесів. Ми готові щодня боротися за клієнтів, пропонуючи найкращу ціну і якість послуг. Це складна робота, але ми усвідомлюємо потребу змін. До того ж ДТЕК був пропонентом енергореформи впродовж багатьох років, тому що це дає можливості для розвитку в умовах вільного ринку.

Ми використовуємо власні сили для роз’яснення та популяризації реформи. У цьому полягає наш внесок у неї. Ми розуміємо, що коли запрацює новий ринок, українці отримають замість звичної однієї квитанції дві — від розподільчої компанії і від постачальника електроенергії. На хвилі загального популізму навколо енергетики це лише посилить слабку довіру. Але найбільша проблема полягає в тому, що через брак знання про суть ринку люди втратять змогу заощаджувати, створювати нові бізнеси, впливати на енергоринок. Головне, що дасть ринок — це право споживача вибирати постачальника, а споживач ризикує не дізнатися про це.

Принцип інноваційності в сучасній енергетиці також полягає в екологічності нових потужностей. ДТЕК одним із перших побудував вітропарк, який став найбільшим у Центральній і Східній Європі, реалізував свій пілотний проект у сонячній генерації. У відновлюваній енергетиці наш портфель проектів на стадії підготування до будівництва вже перевищує 1 ГВт установленої потужності.

Ми знаємо, що стрімке збільшення частки «зеленої» генерації поставило перед європейськими ринками багато складних завдань. Водночас саме ці виклики створюють унікальні можливості для розвитку технологій — розумні мережі, електронний обмін даними, накопичувачі електроенергії великої потужності, переосмислення ролі теплової генерації.

ДТЕК завжди є в центрі реформ. Змінюючись, ми хочемо змінити Україну.