some-alt
Головна Експерти ДТЕК про реформу Цей рік останній для обленерго

Цей рік останній для обленерго

Цього року зникнуть усі українські обленерго в тому вигляді, у якому вони зараз є.

Цей рік останній для обленерго

Цього року зникнуть усі українські обленерго в тому вигляді, у якому вони зараз є.

Компанії, з якими взаємодіє майже кожен українець, назавжди зміняться. У межах закону «Про ринок електричної енергії» всі вони до середини грудня будуть розділені на дві компанії: оператора розподільчих мереж і постачальника електроенергії. Навіщо це робиться, як це вплине на постачання електроенергії і як це торкнеться нас із вами?

Монополія VS конкуренція

Електричні мережі, підстанції, трансформатори та ін. — це інфраструктура природної монополії. Адже будувати паралельні лінії електропередач немає сенсу. Отже, електромережі, як і газопроводи, як і залізні дороги у всьому світі — монополії. Сьогоднішні обленерго об’єднують цю монопольну функцію з постачанням електроенергії — з діяльністю, яка може й має бути конкурентною. Однак не секрет, що обленерго як розподільча компанія і водночас постачальник можуть намагатися обмежувати доступ на свою територію конкурентів.

У Європі рішення про обов’язкове відділення конкурентних видів діяльності від монопольних було ухвалене майже десять років тому. У законі про ринок електроенергії, який набрав чинності в червні 2017 року, закріплені два принципові вимоги так званого Третього енергопакета ЄС: розділення обленерго (т. зв. Unbundling) і, як наслідок, право клієнтів вільно вибирати собі постачальників.

Нові постачальники

Постачальник електроенергії, відокремлений з обленерго, стане лише однією з подібних компаній. В умовах забезпечення рівного доступу до мереж очікується поява нових продавців. У Норвегії таких компаній понад 100, у маленьких Нідерландах — понад 200. Вони зможуть запропонувати українцям якісно новий рівень сервісу, нові послуги. Будуть змушені конкурувати й ціною, і якістю. Для постачальника, відокремленого з обленерго, це стане викликом — грати за новими правилами й набагато підвищити якість послуг.

Постачальники будуть пропонувати вільні ціни. З досвіду Європи, будуть пропонуватися різні тарифні пакети залежно від потреб споживачів. Це схоже на те, як формують тарифи оператори мобільного зв’язку. У перспективі ці постачальники будуть продавати не тільки електроенергію, а цілі пакети послуг, як електроенергію, газ, гарячу воду, інтернет та ін.

На що чекати споживачеві 2018 року

Упродовж 2018 року в обленерго відбуватиметься процес розділення. Ймовірно деякі з них здійснять його раніше грудня і виділять постачальника вже найближчим часом. Київенерго вже з березня відокремить виробництво електроенергії від розподілу й постачання. Ці функції тимчасово, до грудня, буде об’єднувати компанія Київські електромережі. Згодом вона матиме тільки функцію оператора розподільчих мереж.

До грудня для споживача принципових змін не відбудеться, крім нового найменування компанії у квитанції й нового розрахункового рахунку. Утім, постачальники намагатимуться зробити ці зміни непомітними для клієнтів. 2018 року ціна буде так само встановлюватися державою, як і раніше, і реформа на неї не вплине.

На що чекати після старту нового ринку

У грудні мають розділитися всі обленерго. З цього моменту споживачам буде потрібно укласти нові договори з постачальниками. Для постачання електроенергії населенню й невеликим непобутовим споживачам на базі відокремлених з обленерго постачальників будуть створені так звані постачальники універсальних послуг. Вони будуть постачати електроенергію за ціною, розрахованою за затвердженою регулятором методикою.  Після старту ринку (липень 2019 року) абсолютно всі споживачі зможуть вибирати собі постачальника. Той, хто захоче змінити постачальника, зможе це зробити, уклавши контракт із новою компанією.

Залишається не до кінця розв’язаним питання, чи буде споживач змушений укладати два контракти (один — з постачальником, інший — з оператором розподільчих мереж), маючи у квитанції два окремі тарифи.

Безумовно, ці зміни потребуватимуть великої роз’яснювальної роботи з боку держави, регулятора, а також самих енергокомпаній.

Так, 2018 рік стане роком найважливіших трансформацій для енергокомпаній. Звичних обленерго вже не буде. Утім, зміни цього року для українців будуть мати швидше формальний характер. А з розвитком ринку, з появою конкуренції, прийдуть у нашу країну і європейські стандарти обслуговування.